Okolica

Ponidzie nr 1 wśród najpiękniejszych miejsc w świętokrzyskim.

TOP Świętokrzyskie

Turystyczne rekomendacje Okiem-Drona. Zapraszamy do Świętokrzyskiego 🙂 #kochamświętokrzyskie

Opublikowany przez SWIETOKRZYSKIE Czwartek, 24 maja 2018

autor: www.okiem -drona.pl

Garb Pińczowski

W okolicach Koperni wznosi się Garb Pińczowski. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Ponidzie. To jedno z najciekawszych botanicznie miejsc w Polsce. Występują tu gatunki wymienione w “Polskiej czerwonej księdze roślin” jak np: Ostnica Jana, Dziewięćsił Popłocholistny, Dziewięćsił Bezłodygowy,Rezeda Mała( 6 naturalnych stanowisk w Polsce występuję w Niecce Nidziańskiej), Groszek Szerokolistny, Len Włochaty, Miłek Wiosenny. Można znaleźć tu rzadkie gatunki owadów takie jak: Cykady, Pajęczaki, Paź Królowej, Modraszek Gniady (jedyne stanowisko w Polsce), Jelonek Rogacz. Na Garbie występują doskonałe warunki do uprawianie paralotniarstwa – znajdują się tu 2 startowiska dla początkujących i zaawansowanych. Miłośnicy kolarstwa górskiego znajdą tu doskonałe trasy .

 

 

Okrąglica

Okrąglica leży w zachodniej części Garbu Pińczowskiego. Rozciąga sie z niej rozległa panorama śródlądowej delty Nidy. W X-XI wieku znajdowało sie tu grodzisko. Spotykamy tu pozostałości po najstarszym kamieniołomie z X wieku, który eksploatowali cystersi z Jędrzejowa budując swój klasztor z kamienia Pińczaka.

 

Pińczów

Miasto w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu pińczowskiego, jak również miejsko-wiejskiej gminy Pińczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kieleckiego. Historia

Pińczów leży na Ponidziu,nad rzeką Nidą, które aspiruje do miana „POLSKIEJ TOSKANI” 39 km na południe od Kielc. Miasto położone jest częściowo w Dolinie Nidy, od północy opierając się na zboczach wzgórz wchodzących w skład Garbu Pińczowskiego. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 766 z Morawicy do Węchadłowa. Swój początek ma tu droga wojewódzka nr 767 prowadząca do Buska-Zdroju. Pińczów jest punktem początkowym szlak turystyczny niebieski niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do Wiślicy. Na terenie miejscowego kamieniołomu wapienia pińczowskiego znaleziono szkielet wieloryba sprzed 15 mln lat. Znajduje się tu stacja kolejowa Pińczów Wąski – część Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej. Zabytki

  • Dawny zespół klasztorny oo. paulinów, znajduje się na rogu Rynku. Opactwo w Pińczowie założył w 1449 kardynał Zbigniew Oleśnicki wraz z swym bratem Janem Głowaczem.
  • Zespół klasztorny oo. reformatów na Mirowie. Pierwotny kościół ufundował w 1587 biskup krakowski Piotr Myszkowski. Jego bratanek Zygmunt w 1605 sprowadził do Pińczowa zakon reformatów.
  • Kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600
  • Dom Ariański (zwany również Drukarnią Ariańską) na Mirowie z przełomu XVI i XVII w.
  • Pałac Wielopolskich z 1789
  • Pawilon ogrodowy w kształcie baszty z XVI w.
  • Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, z lat 1914-1915
  • Pozostałości zamku z XIII w.
  • Synagoga Stara, wybudowana w latach 1594-1609
  • Ciuchcia Expres Ponidzie – atrakcja turystyczna, do Pińczowa dotarła w latach 20. XX w.

 

Stadnina koni Michałów

Jedna z najsłynniejszych stadnin koni arabskich na świecie w której wielokrotnie padały rekordy cen na aukcjach. Można w niej poznać historię hodowli koni  w Polsce, zobaczyć wszystkie trofea zdobyte przez konie ze stadniny. Zwiedzający mogą również podejrzeć codzienną pracę w takim obiekcie. 

Ogród na Rozstajach

Położony w Młodzawach Małych koło Pińczowa. Rośnie w nim ponad 2000 gatunków różnych roślin. Ze względu na swoją urodę nazywany jest “Perłą Ponidzia”. Odwiedzany corocznie przez wielu gości z Polski i zagranicy.

 

Busko-Zdrój

Położone 15 km od Pińczowa znane w całej Polsce uzdrowisko. Można w nim skorzystac z licznych zabiegów leczniczych w wielu sanatoriach.

 

 

 


Znajdź na stronie

LikeBox

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Archiwa

Kategorie